Historie glukanů

Historie využívání různých léčebných přípravků, které vykazovaly imunomodulační, protizánětlivé i cytostatické účinky, sahá do dávného Japonska, Číny a dalších oblastí Dálného východu, kde byly k těmto účelům využívány různé druhy hub. Tyto houby sloužily vedle přirozené potravy jako suroviny pro přípravu různých výtažků, prášků a mastí. V tomto směru je pak možné najít odpověď na otázku, proč právě v Japonsku došlo ke komplexnímu výzkumu hub vyskytujících se v této oblasti. Již dlouho jsou totiž v Asii uctívány houby jako lék na dlouhověkost, srdeční choroby, alergii, rakovinu a proti únavě a stresu.

Současné pokusy dokazují, že asijské houby hiratake a shiitake pomáhají v prevenci i léčbě rakoviny, virových onemocnění (chřipka a dětská obrna), vysoké hladiny cholesterolu v krvi, shlukování krevních destiček a vysokého krevního tlaku. Sloučenina beta-1,3-D-glukan v těchto houbách má řadu protivirových účinků, které umocňují obranné funkce organismu.

V Číně se již v minulosti používaly houby k léčbě leukémie a v Japonsku k léčbě rakoviny prsu. Výtažek z těchto hub (beta -1,3-D-glukan) japonští vědci označili za účinnější při léčbě AIDS než běžné léky. Hiratake a shiitake obsahují množství imunostimulačně a radioprotektivně působících polysacharidů - glukanů a dalších látek jako vitaminů (B1, B2, B3, B5, B6, D, C, K), proteinů, sterolů a minerálů (Fe, K, P, Na, Zn, Se, Cr, Cu, B, I), mastných kyselin a aminokyselin. Účinky glukanů jsou dány schopností aktivovat imunitní systém člověka (makrofágy, mikrofágy, T-lymfocyty a další jeho složky), zvyšovat jeho odolnost a tím působit jako imunostimulátor. Dále bylo prokázáno, že glukany působí jako lapače volných radikálů s antioxidačními účinky. Biologická aktivita glukanů spočívá v jejich rostlinném původu, přičemž jsou tyto látky izolovány z buněčných stěn hub, dále v dokonalé rozpustnosti ve vodě a lehké vstřebatelnosti.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení